top of page

Mentoring - zastosowanie i zalety

W Polsce mentoring to jeszcze spora nowość. A tymczasem na świecie aż 70% firm wymienianych na liście Fortune 500 korzysta z mentoringu jako metody rozwoju swoich pracowników. Mentoring to bardziej partnerskie podejście do szukania rozwiązań niż coaching.

 

Część dużych firm w Polsce posiada swoje programy mentoringowe pomiędzy pracownikami. Ja uzupełniam tę lukę, gdzie nie ma takiego programu lub po prostu szukasz kogoś spoza Twojego otoczenia, kto mógłby stać się Twoim mentorem. Wnieść świeżą i odmienną perspektywę.

Projekt bez tytułu.jpg

Mentoring a coaching - podobieństwa i różnice

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy mentoringiem a coachingiem jest fakt, że mentor nie tylko zadaje pytania, ale też aktywnie pomaga znaleźć mentee odpowiedzi. Dostarcza mu wiedzy i dzieli się swoim praktycznym doświadczeniem, gdy ten pominie w swoich poszukiwaniach ważną możliwość lub ryzyko.

Z drugiej strony jednak mentoring to bardziej osobista i nastawiona na zbudowanie relacji forma współpracy niż doradztwo biznesowe. 

 

Praca z mentorem to doskonały sposób na rozwój Twoich kompetencji oraz świetne wsparcie w drodze do Twojego wymarzonego celu.

Mentoring biznesowy - jak znaleźć dobrego mentora?

Stwórz listę potencjalnych mentorów

Jeżeli jesteś częścią większej organizacji, warto rozejrzeć się za mentorem wewnętrznie. Zrób listę osób, które obecnie obserwujesz. Pomyśl dlaczego tak się dzieje: może identyfikujesz się z ich ścieżką zawodową, sposobem myślenia i osiągania celów oraz wartościami. Być może zadajesz sobie pytanie "jak oni to osiągneli/robią?". Ktoś, kto był już tam gdzie zmierzasz lub ktoś, kto w naturalny sposób jest dla Ciebie inspiracją jest dobrym startem do stworzenia listy potencjalnych mentorów.

Jednak mentor wywodzący się bezpośrednio ze środowiska, w którym obecnie działasz to nie jedyna opcja. Często tam gdzie zmierzasz i to co chcesz osiągnąć wykracza poza ramy środowiska, w którym obecnie przebywasz. Dlatego warto skorzystać pomocy i usług mentora zewnętrznego. Być może Twoja lista powinna właśnie zawierać osoby, które posiadają wiedzę, sukcesy (ale też ważne - nie boją się szczerze mówić o porażkach!) w temacie, który jest dla Ciebie ważny na obecnym etapie życia.  

Jaki powinien być dobry mentor?

Nie każda osoba, którą podziwiasz jest jednak automatycznie dobrym mentorem. Warto znać i stosować konkretne techniki budowania relacji i współpracy pomiędzy mentorem a mentee. Tak było też w moim przypadku: zauważyłam, że m.in. szkolenia mentoringowe The Bhr Organisation Ltd i CoachWise oraz oczywiście lata pracy jako mentorką w ramach międzynarodowych korporacji oraz jako mentorka zewnętrzna, pozwalają mi pomóc lepiej, szerzej i skuteczniej moim mentee. 

Dobry mentor, to ktoś kto cały czas uczy się, rozwija, a także czerpie bardzo dużo wiedzy i wniosków z relacji ze swoimi mentee!

Indywidualne spotkania metoringowe: zaufaj swojej intuicji 

Pierwsze spotkania z wybranym przez Ciebie mentorem to tzw. okres kalibracji. To czas na Twoją osobistą i realną weryfikację czy kompetencje, osobowość i sposób komunikacji mentora buduje w Tobie poczucie zaufania. Szczerość, dialog i jasne ramy nad czym chcesz popracować z mentorem to podstawa sukcesu relacji mentoringowej.  

 

Wybierając dla siebie mentora, koncentruj się nie tylko na podobieństwach między wami.  

 

Dobry i skuteczny mentor często patrzy na sytuacje z takiej strony, jaka być może Tobie nie przyszła dotychczas do głowy.

 

Jednym z celów (i sukcesów) mentoringu jest to, aby rozwinąć swój potencjał. Aby tak się stało, wymaga to od Ciebie m.in. odkrycia ograniczających Cię przekonań, a następnie z pomocą mentora rozszerzenia Twojego "pole widzenia" o nowe opcje, rozwiązania i możliwości.

W czym Ci pomogę będąc Twoją mentorką

Dlaczego warto?

Dla kogo?

Aby zacząć wprowadzać w życiu zmiany, na początek wystarczy samoświadomość i chęć rozwoju. Tylko tyle i aż tyle.  Ale sama droga do celu niekoniecznie jest krótka i prosta. Przyda się w tej podróży konkretna wiedza, towarzysz i doświadczony doradca.


I tutaj z pomocą mogą Ci przyjść spotkania mentoringowe ze mną. 

 

Mentoring online to sesje "jeden na jeden", gdzie dzielę się moim doświadczeniem, m.in. na temat komunikacji, przywództwa, zarządzania oraz rozwoju Twojego biznesu. 


Ale przede wszystkim pracujemy nad rozszerzeniem Twojej wiedzy, umiejętności i kompetencji.

 

Szczególnie polecam Ci współpracę ze mną jeżeli:

  • konsultacje rozwoju zawodowego: z eksperta stajesz się  liderem grupy i chcesz rozwinąć swoje kompetencje managerskie lub przywódcze;

  • praca z mentorem: działasz w zawodzie kreatywnym lub związanym ze sportem i chcesz osiągać cele biznesowe w zgodzie ze swoimi talentami;

  • mentoring biznesowy: szukasz kogoś, to pomoże Ci spojrzeć świeżym okiem na problem z jakim borykasz się w Twoim dziale lub firmie;

  • rozwój osobisty jest dla Ciebie obecnie priorytetem. Chcesz zrozumieć lepiej swoje wewnętrzne motywatory i zmienić szkodzące Ci obecnie nawyki.

Mentoring - ile sesji przynosi korzyści?

Ilość spotkań mentoringowych online, czas trwania oraz częstotliwość konsultacji jest dostosowana do Twoich potrzeb oraz celu jaki chcesz osiągnąć.  

 

Mentoring biznesowy, podczas których chcesz wraz ze mną jako Twoim mentorem rozpracować konkretny problem lub krótkoterminowy cel wymaga być może zaledwie 3-4 spotkań. 

Praca nad zmianą przekonań, zasadniczą zmianą w życiu zawodowym lub artystycznym, wsparcie Twojego rozwoju w roli lidera - zazwyczaj wymagają większej ilości sesji oraz czasu (pomiędzy nimi) na głębszą refleksję, wdrożenie zmian, wspólne omówienie rezultatów.

bottom of page