top of page
  • Zdjęcie autoraMonika Gawinecka

Hip-hop - co ta za taniec i jak się za niego zabrać?

Nie ma żadnych wątpliwości - hip-hop to dzisiaj jeden z najpopularniejszych i najefektowniejszych stylów tanecznych. W ciągu niemal pięćdziesięciu lat od swojego powstania, przeszedł z ulicy na największe sceny i do najlepszych teledysków na świecie. Jaka jest jego historia, na czym polega i jak się za niego zabrać?


Hip-hop - skąd się wziął najpopularniejszy taniec nowoczesny?


Historia tańca hip-hop jest nierozerwalnie związana z całą kulturą hip-hopową, a przede wszystkim muzyką. Jego początki sięgają połowy lat 70. XX w. i Nowego Jorku, a konkretnie południowego Bronxu. Zamieszkujące go wówczas mniejszości etniczne - szczególnie afroamerykańska i latynoska - szukały sposobu na wyrażanie siebie i protestowanie w obliczu towarzyszących im niebezpieczeństw oraz marginalizacji. Muzyka hip-hopowa wyewoluowała z imprez organizowanych w domach i na podwórkach wspomnianej dzielnicy, a za jej głównych twórców uważa się rodzeństwo Clive’a (znanego jako DJ Kool Herc) i Cindy Campbell. To oni, będąc DJami na tych wydarzeniach stworzyli unikalne połączenie oparte na samplach i charakterystycznym rytmie muzyki z MC-ingiem, czyli po prostu rapowaniem do niej. Szybko zdobywający popularność gatunek muzyczny został naturalnie wsparty innymi formami wyrazu - np. graffiti i charakterystycznym, ekstrawertycznym tańcem, który natychmiast opanował ulice Bronxu i okolicznych dzielnic. Tym tańcem jest oczywiście hip-hop.Jak ewoluował taniec hip-hop?


Wraz z upływem lat, muzyka i kultura hip-hopowa zaczęły zdobywać rzesze nowych fanów, przebijać się do mainstreamu i ewoluować, asymilując nowe wpływy i style. To samo stało się z hip-hopowym tańcem. Do żywiołowego tańca opartego na bardzo wyrazistej ekspresji, a przy tym nieco zbliżonego do popularnego już wtedy funku, zaczęto dodawać kolejne, bardzo efektowne elementy - z lockingiem, poppingiem i electric boogie na czele. Pierwszy z nich przypomina nieco sztuki walki i oparty jest na dynamicznej pracy rąk i nóg. Drugi na napinaniu i rozluźnianiu konkretnych części ciała, co przypomina osobliwy “taniec robota”. Z kolei trzeci jest niejako rozwinięciem i połączeniem dwóch poprzednich. Oczywiście oprócz tego nie byłoby tańca hip-hop bez elementów b-boyingu, czy inaczej - breakdance’u. Popularne wykonywanie gimanstycznych ewolucji do rytmu muzyki jest bowiem jedną z podstawowych gałęzi całej kultury hip-hop. Dzisiejszy taniec w tym stylu charakteryzuje się dużą otwartością na inspiracje i swobodą techniczną, a choreografowie teledysków hip-hopowych i R&B prześcigają się w ciekawych pomysłach na efektowne wykorzystanie go w swoich dziełach.Dla kogo hip-hop jest tańcem idealnym?


Mimo wspomnianej swobody technicznej w tańcu hip-hop, należy wyróżnić kilka elementów, które są dla niego kluczowe i charakterystyczne. Dobry tancerz hip-hop wyróżnia się przede wszystkim feelingiem (czyli doskonałym czuciem muzyki i umiejętnością przełożenia jej na emocje w ruchu). Ponadto powinien mieć duży luz, co pozwoli na płynność w tańcu oraz opanować izolację, czyli umiejętność niezależnego operowania różnymi częściami ciała. Oczywiście wszystkie te cechy da się wykształcić w trakcie treningu, dlatego hip-hop może być tańcem dla każdego. Wystarczy tylko lubić ruch i dobrą zabawę. Osoby z pewnym doświadczeniem w zajęciach ruchowych i mające dobre warunki fizyczne mogą od razu przystąpić do bardziej zaawansowanych treningów, w których od razu nauczą się ruchów nawiązujących do podstaw breakdance’u oraz nieco bardziej skomplikowanych elementów poppingu i lockingu. Zupełnie początkujące osoby zaczną od podstawowych kroków, czyli elementów toprock (łączących w sobie pracę nóg z dynamiczną gestykulacją). Po pewnym czasie i nabyciu odpowiedniej pewności i koordynacji, takie osoby będą mogły włączyć do swoich zajęć nieco bardziej zaawansowane grupy kroków, w tym tzw. power moves (czyli wspomniane elementy breakdance’u), freeze (“zamrażanie” całego ciała lub jego części na kilka sekund) i footwork (charakterystyczne kroki w przysiadzie podpartym).Przykłady choreografii hip-hop, które warto zobaczyć!👇


Choreografia: WildaBeast Adams,w centrum tańczy (wtedy akurat blond 😃) JoJo Gomez.A tutaj niesamowici tancerze z Francji - Les Twins! Larry & Laurent Bourgeois prezentują bardziej eklektyczny styl tańca, ale nadal bazą jest hip-hop! Dodatkowy plus za wykorzystanie w początkowej części choreografii utworu George'a Michaela "Careless Wispers" 😃👍 Można? Można! 😃😃 Panowie naprawdę potrafią bawić się tańcem!👍"Color of Reality", z choreografią Jon'a Boogz, to nie tylko przykład wspomnianego wcześniej popping'u. To video pokazuje, że taniec hip-hop nadal często dotyka trudnych społecznie tematów.


Jon, towarzyszący mu Lil Buck i malarka Alexa Meade stworzyli ten pełen napięcia i emocji teledysk w odpowiedzi (czy też raczej - artystycznym proteście) na zastrzelenie przez policję czarnoskórego chłopca. Więcej o tym projekcie możecie poczytać tutaj (EN).


A tutaj PacMan (Phillip Chbeeb) i popping oraz... tutting. Tutting to bardzo charakterystyczne, dające wręcz surrealistyczny efekt, ruchy rąk.


Na warsztatach zawsze zachęcamy Was do wychodzenia poza swój styl oraz najprostsze skojarzenia muzyki i ruchu. Dlatego wrzucamy Wam video Keone & Mariel Madrid, gdzie hip-hop spotyka się z reggae.


A na deser... gdy hip-hopowy tancerz spotyka beatboxera i chłopacy puszczają wodze fantazji 👍👍👍11 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page